Przed każdorazowym wybraniem się na przejażdżkę swoim jednośladem należy sprawdzić czy wszystkie elementy konstrukcji roweru są sprawne. Jest to kluczowa kwestia ze względu bezpieczeństwa, gdyż niedziałający choćby jeden element może przyczynić się do spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze, a nawet do nieszczęśliwego wypadku. Z tego względu do miana jednego z najważniejszych mechanizmów, jak nie najważniejszego, urastają hamulce rowerowe. Wśród hamulców tarczowych możemy wyróżnić dwa rodzaje - hydrauliczne oraz mechaniczne. Niezależne jednak od tego jaki wariant posiadasz lub na jaki się dopiero zdecydujesz, powinny być to elementy całkowicie sprawne, bowiem tylko takie zagwarantują Ci pełnię bezpieczeństwa.

Czym różnią się tarczowe hamulce hydrauliczne od mechanicznych?

Jeśli chodzi o sam sposób działania to w zasadzie nie ma żadnej różnicy. Zarówno hamulce tarczowe mechaniczne, jak i hydrauliczne opierają się na tym samym aspekcie – klocki hamulcowe zaciskają się na tarczy, a w tym momencie koło zaczyna tracić swoją prędkość. Różnica polega głównie na tym, że hamulec hydrauliczny w przeciwieństwie do mechanicznego wykorzystuje zjawisko stałości ciśnienia w zamkniętym układzie, co daje efekt zwielokrotnienia siły nacisku. W pierwszym z wymienionych układów występuje w przewodach nieściśliwa ciecz - płyn hamulcowy, w drugim zaś mamy do czynienia z linką hamulcową.

Jaki rodzaj hamulców wybrać - hydrauliczne czy mechaniczne?

Zarówno jeden, jak i drugi wymieniony układ posiada swoje wady oraz zalety. Układ mechaniczny jest nieco tańszym rozwiązaniem niż jego hydrauliczny odpowiednik. Przemawia za nim także możliwość samodzielnej naprawy w przypadku uszkodzenia podczas jazdy. Drugi z wymienionych układów mimo nieco wyższej ceny jest łatwiejszy w modulacji, a także nieco prostszy w regulacji. Niezależnie od wybranego rozwiązania, najważniejszym aspektem jest, by wszystkie elementy były w pełni sprawne. W naszej ofercie znajdziesz hamulce hydrauliczne oraz mechaniczne tarczowe pochodzące od uznanych na rynku producentów, takich jak Shimano czy Hayes. Obie marki są gwarancją najwyższej jakości. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami znajdujących się w opisach poszczególnych produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 21 z 29 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 29 elementów